کد خبر :   373  | تاریخ خبر : 1397/03/23  | ساعت : 12:50

رئیس موسسه رازی:

توسعه همکاری با بخش خصوصی در برنامه موسسه رازی قرار دارد


رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی گفت: این موسسه در نظر دارد با تقویت بخش تحقیقات و فناوری (R&D) خود، زمینه توسعه همکاری ها با بخش خصوصی را فراهم کند.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش روابط عمومی موسسه رازی، دکتر علی اسحاقی رئیس موسسه رازی در نشست امضای قرارداد تولید مشترک کیت های تشخیص بیماری های یون و بروسلوز در گاو و گوسفند که با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی و استاندار مرکزی پیش از ظهر چهارشنبه در شعبه اراک موسسه رازی برگزار شد، با اشاره به فعالیت های گسترده این مر کز بزرگ تحقیقاتی - تولیدی اظهار کرد: موسسه رازی با قدمت نزدیک به یک قرن فعالیت، تولید کننده 70 نوع فرآورده بیولوژیک از جمله واکسن های انسانی، دام و طیور، انواع کیت های تشخیصی و سرم های درمانی ضد مارگزیدگی و عقرب زدگی است.

وی افزود: از مجموع 9 واکسن احباری برای جمعیت انسانی، هفت واکسن فلج اطفال، سرخک، سرخجه، اوریون، دیفتری، کزاز و سیاه سرفه در این موسسه تولید می شود و علاوه بر این تامین بیش از 90 درصد نیاز کشور به واکسن های دام و 30 درصد واکسن های طیور نیز بر عهده این موسسه است.

دکتر اسحاقی ادامه داد: گرچه توانایی موسسه رازی در تولید واکسن های طیور بیش از این مقدار است اما واردات گسترده این واکسن ها، شرایط را برای حمایت از تولید داخلی که منجر به جلوگیری از خروج ارز از کشور می شود، ناهموار کرده است.

رئیس موسسه رازی، افزود: این موسسه دارای 6 شعبه در شهرهای اهواز، کرمان، اراک، مرند، مشهد و شیراز است و بخشی از فعالیت های موسسه در این شعب انجام می شود.
 
وی با بیان اینکه شعبه اراک، جوانترین شعبه موسسه رازی در کشور است که در سال 1386 با هدف تولید کیت های تشخیص بیماری های دامپزشکی راه اندازی شد، گفت: برنامه تبدیل آنتی ژن های موسسه رازی با هدف افزایش ارزش افزوده این محصولات در این شعبه در دستور کار است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه حمایت از بخش خصوصی از برنامه های اصلی موسسه رازی است و شعبه اراک برای تولید کیت های تشخیصی پبش بینی شده است، در این راستا امروز شاهد عقد قرارداد تولید مشارکتی کیت های تشخیص دو بیماری خطرناک دام بین موسسه و بخش خصوصی بودیم که اقدام ارزشمندی در زمینه فراهم کردن فرصت حضور این بخش در صنعت ساخت واکسن و فرآورده های بیولوژیک کشورمان محسوب می شود.


دکتر اسحاقی گفت: در این قرارداد، علاوه بر اینکه برند موسسه "رازی" در اختیار این شرکت دانش بنیان بخش خصوصی قرار می گیرد، فضای مورد نیاز برای ساخت کیت های تشخیصی نیز در شعبه اراک آماده سازی شده است.

رئیس موسسه رازی، یادآور شد: این قرارداد نخستین همکاری موسسه رازی با بخش خصوصی در زمینه تولید کیت است گرچه پیش از این در حوزه واکسن سازی با بخش خصوصی مشارکت داشتیم و امیدواریم با حمایت های لازم زمینه توسعه این همکاری ها فراهم شود.
 
وی با بیان اینکه یکی از اهداف اصلی موسسه رازی انتقال فناوری به بخش خصوصی است، گفت: در این برنامه ریزی، موسسه رازی با تقویت بخش R&D  (تحقیقات و فناوری) خود، زمینه لازم برای ورود بخش خصوصی و سرمایه گذاری این بخش را فراهم خواهد کرد.

 

 

 

مطالب مرتبط
جدیدترین اخبار